Spolková země Štýrsko je druhou největší a čtvrtou nejlidnatější zemí v Rakousku. Jejím hlavním městem je Graz. Na severu hraničí Štýrsko s Horním a Dolním Rakouskem. Na západě má společnou hranici s Burgenlandskem a na východě se Salcburskem. A konečně na svém jihu sousedí Steiermark, jak se Štýrsko německy nazývá, s Korutany a Slovinskem. Barvou Štýrska je zelená. A to nejen proto, že se zde hodně dělá pro životní prostředí. Hlavním důvodem je skutečnost, že spolkové zemi Štýrsko dominuje zelená krajina.
Volba zelené barvy coby symbolu Štýrska byla zcela oprávněná. Asi 60% z celkové plochy této rakouské spolkové země je zalesněno. Další čtvrtina je rozdělena na louky, pastviny, sady a vinice. V létě je sever této země, do něhož zasahují Alpy, rájem pro aktivní jedince. Na své si zde přijdou pěší turisté, horolezci, cyklisté i milovníky přírody.
V zimě se v severním Štýrsku samozřejmě lyžuje, běžkuje a sáňkuje. Jen v regionu Schladming - Dachstein na návštěvníky čeká takřka 900 kilometrů sjezdovek a na 300 lanovek a vleků. Proto tu bývá v zimních měsících poptávka po ubytování vysoká. Kupříkladu na vrcholu Stuhleck v lyžařském středisku Semmering je místní zajímavým programem takzvané nostalgické lyžování. Region Ausseerland, do něhož patří třeba Bad Aussee nebo Altaussee), je zase známý tím, že vzdálenost mezi wellness lázněmi a sjezdovkami je často jen několik desítek metrů.
Východní Štýrsko, nazývané také Steirische Hügelland, je proslulé zejména 2 věcmi. V první řadě jsou to jablečné sady. Ty nejznámější jsou v okolí vesničky Puch bei Weiz. A za druhé zámeckou cestou Schlösserstraße. Ta zahrnuje celkem 18 zámků a hradů. Na západě Štýrska čekají na fajnšmekry skutečné kulinářské speciality. Třeba s vyhlášeným dýňovým olejem. Jeho svěží zelená barva (někdy se mu říká zelené zlato) opět připomíná typickou štýrskou barvu.
Slunečný jih Štýrska bývá někdy označován také jako štýrské Toskánsko. Tato oblast je plná vinic, na nichž se pěstují mezinárodně uznávaná vína. K jejich podrobnějšímu prozkoumání láká Jihoštýrská vinná cesta. Na jihu spolkové země Štýrsko jsou populární i termální oblasti. Velmi známé kupříkladu lázně Hundertwasser v Bad Blumau. A v Köflachu, v místní části s názvem Piber, se nachází jedna z hlavních atrakcí Rakouska, slavný Lipicánský hřebčín. Populární jsou i výlety na místní farmy. Během nich se dozvíte hodně o tomto ušlechtilém bílém koni.
Jedním z nejkrásnějších měst je bezpochyby Graz, česky Štýrský Hradec. Jeho staré město je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2003 byl také Evropským hlavním městem kultury. Hlavními umělecko - kulturními památkami Grazu jsou Murinsel, umělý ostrov na řece Mur, a Dům umění Kunsthaus. Graz má také jeden významný exportní produkt. Narodil se v něm úspěšný kulturista, herec a politik Arnold Schwarzenegger.