Etruské pobřeží (Costa Etrusca) a Riviera degli Etruschi (Etruská Riviera), to jsou též názvy pro provincii Livorno, která se rozprostírá jako dlouhý úsek pobřeží mezi Piombinem a Livornem, na severu a na východě hraničí s provincií Pisa a na jihu s provincií Grosseto a s přilehlými částmi Maremmy (v širším slova smyslu). Název "Etruská Riviera" již poukazuje na důležitost této oblasti v době, kdy zde žili Etruskové. Mnoho z tamních obcí má skutečně etruský původ.
V zálivu Baratti u Populonie se nachází jedno z důležitých etruských archeologických lokalit. Etruské pobřeží je obzvláště oblíbeným úsekem pobřeží Toskánska mezi Italy a kromě významných přístavů Livorna a Piombina tady nalezneme i další známá přímořská letoviska jako Castiglioncello, Marina di Cecina, Marina di Bibbona Donoratico, San Vincenzo a Baratti.
V severní části Etruského pobřeží, na pobřeží mezi Livornem a Castiglioncellem, jsou ale tamní docela malé zátoky ve vrcholné sezóně doslova přeplněné. U vesnice Vada pak začínají u moře piniové lesy, které se dále rozšiřují podél pobřeží na jih až k Etruscan Baratti a ještě dále a jsou jakýmsi symbolem Etruské riviéry.
Pláže jsou poměrně ploché, jsou tvořeny jemnými oblázky a pískem a táhnou na kilometry daleko podél pobřeží. Doslova lákají k procházkám a jsou také ideální pro rodiny s dětmi. V přímořských letoviscích, například v Cecině nebo v San Vincenzu najdeme veškerou nabídku vodních sportů, bazény, lehátka a slunečníky k zapůjčení, i když některé části pláže jsou vyhrazené pro soukromé majitele. Mimo rekreační střediska se ale táhnou dlouhé pláže „zdarma“, které nabízejí v létě opravdu dostatek prostoru a okolní piniové lesy skýtají příjemný stín. Záliv Baratti je považován za jednu z nejmalebnějších zátok na pobřeží. Jižní poloostrov Piombino se svými pozoruhodnými skalními útvary je ideálním místem pro potápění.
Na rozdíl od moderních přímořských letovisek, vytvářejí zdejší mnohé malé středověké vesničky, vzdálené jen několik kilometrů od pláže, velmi idylické prostředí. Obvykle se nacházejí na vrcholku kopce a často se odtud nabízí vpravdě nádherný výhled na pobřeží. Jmenujme tedy alespoň místa jako Bibbona, Bolgheri, Castagneto Carducci, Suvereto, a Campiglia Marittima.
Kdo hledá spíše klid a přitom chce být blízko moře, zvolí si nepochybně kopcovité vnitrozemí pobřeží a tam pak může trávit svou dovolenou v některém z rekreačních domů nebo na některé z farem na tamním hospodářství (agroturistika) nebo přímo v nějaké středověké vesnici. Budeme tam doslova obklopeni přírodou a tamější olivové háje a vinice skýtají po koupání u moře, opravdovou idylku, odpočinek a relaxaci. Úrodná půda poskytuje vynikající prostředí pro pěstování oliv, vinné révy, z nichž se lisuje vynikající olivový olej a lahodné víno a další známé kulinářské speciality – vydejme se tedy po vinné cestě a objevujme některá z nejlepších vín v Itálii.
Původní přírodu najdeme ve směru od pobřeží do vnitrozemí. Borovice pinie, korkové duby a lesy dubů skalních a zdejší typické macchia (křovinaté lesy) jsou domovem mnoha živočichů a rostlin. Pobřežní park Sterpaia u Piombina, přírodní park Montioni u Suvereta a přírodní rezervace Magonia u Bibbony nabízejí návštěvníkům skvělé turistické stezky s možností bližšího seznámení se se středomořskou flórou a faunou. Zvláštností je stavba horského parku San Silvestro (u Campiglie) a archeologický park u Populonie s etruskou nekropolí.
Ačkoli Etruské pobřeží nabízí samo o sobě skutečně mnoho kulturních pokladů, neměli bychom zapomenout ani na výlety do slavných a známých toskánských měst, jako jsou Florencie, Siena, Pisa, San Gimignano či Volterra. Většinou se tato města nacházejí pouhé 1,5 hodiny jízdy autem od Etruského pobřeží. Celodenní výlet na krásný ostrov Elba (který také patří do provincie Livorno), bychom měli podniknout v každém případě. Trajekty na ostrov Elba, na tuto perlu toskánského souostroví, vyplouvají skoro každou hodinu z Piombina.
již od 1.836,-
již od 2.344,-
již od 1.992,-
již od 2.818,-
již od 1.696,-
již od 2.628,-
již od 7.725,-