Normandie je méně navštěvovaná než jih Francie, v létě je také velmi teplá, ale bez velké vlhkosti a můžete cítit osvěžující vánek od moře. Normandie je ovlivněna Golfským proudem (volně rostoucí palmy na ostrově Mont St. Michel). Všude rostou kaštanové lesy. Země je stále ještě do značné míry využívána pro zemědělství (hlavně pro chov skotu) a je velmi úrodná. Nádherné, rozlehlé písečné pláže jsou u míst Cabourg, Deauville a Trouville. Normandie je „nasáklá“ historií (od Vikingů až po vylodění Spojenců během druhé světové války), nabízí kulinářské, ale i kulturní a sportovní možnosti.
Normandie je také zemí cideru (jablečného vína) a calvadosu. Calvados je dvojznačný název. Na jedné označuje département, na straně druhé je calvados jablečné brandy, které je destilováno zde a v některých obcích départementu Eure. Název "Calvados" sahá až do období španělské fregaty, které nezvládla cestu k námořní bitvě v západním Skotsku a narazily do skály v Normandii. Ta se jmenovala "Calvador".
Basse-Normandie je oblastí v severní Francii, která se skládá z částí Calvados, Manche a Orne. Jejím hlavním městem je Caen. Region Basse-Normandie byl založen v roce 1956, když byla historická Normandie rozdělena na dvě oblasti Basse-Normandie a Haute-Normandie. Haute-Normandie se dělí na departementy Eure a Seine-Maritime, hlavním městem je Rouen. Z oblasti Basse-Normandie pocházejí některé z nejznámějších francouzských specialit, jako je Camembert, Livarot, anebo již zmíněné nápoje cider a Calvados. Měli byste ochutnat také co nejvíce z lahůdek z normanského mléka nebo z jablek. Báječné jsou i místní pokrmy z mořských plodů a masa.
Mont Saint-Michel je skalnatý ostrov v Lamanšském průlivu, asi 1 km od pobřeží Normandie, v blízkosti Avranches a hranic s Bretaní. Ostrov je známý pro svůj benediktinský klášter, který dominuje jen asi 55.000 m² (obvod cca 830 metrů) velkému ostrůvku. Je to jeden z nejlepších příkladů francouzské středověké architektury a opevněného opatství. Mont Saint-Michel je také městem, které bylo založeno v roce 708. Ve středověku zde žili poutníci, dnes zde panuje cestovní ruch. Každý rok zhruba 3,5 milionu lidí navštíví horu a klášter, kde ještě dnes žije a pracuje asi dvanáct mnichů. Hora a její záliv patří od roku 1979 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Původně byl ostrov přístupný jen při odlivu, kolem roku 1877 byla postavena hráz, přes kterou vede silnice spojující ostrov s pobřežím. I při velké bouři bývá ale ostrov odříznut od pevniny. Rezidenční sídlo normanských vévodů Caen bylo bohužel velmi zničeno válkou, ale za vidění stále stojí část starého města, vévodský palác a dva kláštery postavené Vilémem Dobyvatelem, Abbaye des Hommes a Abbaye aux Dames.
Deauville, přezdívaný jako "21. okrsek Paříže" je více světáckou částí dvojitého města Deauville/Trouville. Kromě koňských dostihů se zde každoročně setkávají filmové hvězdy na filmovém festivalu. Deauville je již po staletí také synonymem pro skvělou dovolenou u moře. V domě nad Granville žije rodina módního návrháře Christiana Diora.
Dokonce i milovníci koní si tu přijdou na své. V regionu je mnoho koňských farem, které nabízejí jízdy a výuku jízdy na koni. Kdo chce strávit svojí dovolenou na koňském hřbetě, jistě navštíví slavný hřebčín Haras du Pin s koňským muzeem a možností ubytování. Když navštívíte Le Havre budete udiveni, jak moderní a melancholické město to je. Dva rekordy hovoří za vše: Le Havre je nejdůležitějším přístavem pro zahraniční obchod a byl nejvíce zničen během druhé světové války. Zatímco Paříž byla osvobozena, Le Havre byl neustále bombardován, v září 1944 bylo přes 4000 mrtvých, zničeno více než 9000 budov a stejně tolik poškozeno. Vše muselo být znovu postaveno, a tak začala výstavba nového města architektem Augustem Perretem.
Mistrovským moderním dílem je most o celkové délce 2,1 km a váze 20 000 tun. Jeho konstrukce trvala 6 let a do provozu byl uveden v roce 1995. Středověké přístavní město Honfleur již dlouhou dobu přitahuje především malíře. Obzvláště zajímavá je místní katedrála postavená ze dřeva, která měly být pouze dočasným opatřením místo starého románského kamenného kostela, který byl zničen během stoleté války. Město pověřilo lodního tesaře na stavbou dvojlodního kostela, jehož střecha vypadá jako obrácený lodní trup. V Rouenu stojí za vidění částečně neporušené staré město a starý Martes, kde moderní památník připomíná Johanku z Arku, upálenou v roce 1431 Angličany.