Pokud si chcete na své dovolené v Chorvatsku užít kromě odpočinku na pláži také dostatek sportovního vyžití, vydejte se na ubytování do jižní Dalmácie. Tato část chorvatského pobřeží vyniká především svou rozlohou. Délka pobřeží, podél kterého je možné si v oblasti jižní Dalmácie rezervovat ubytování, přesahuje 100 kilometrů. A k samotnému pobřeží je ještě třeba připočítat chorvatské ostrovy.
Celý region jižní Dalmácie sahá od poloostrova Prevlaka nedaleko zálivu Boka Kotorská v Černé Hoře až k ústí řeky Neretva na severu. Na turisty čekají v jižní Dalmácii malá a klidná letoviska. Ty nabízejí pohodové ubytování nejen jednotlivcům, ale i párům a celým rodinám s dětmi. Řada zdejších městeček a vesnic žije příjemnou atmosférou Středozemního moře. Malebné křivolaké uličky v jejich centrech, romantické ruiny historických staveb a samozřejmě krásné pláže jen kousek od ubytování. To vše je jižní Dalmácie. A její letoviska všem slibují prožití perfektní letní dovolené u moře. Rozmanitost krajiny jižní Dalmácie se vám s plnou parádou představí kouzelnými horami, podzemními řekami i mnoha útesy a zálivy. Velkou turistickou atrakcí je třeba rodný dům mořeplavce Marco Pola. V současnosti se v něm nachází muzeum.
Jako do ostatních částí Chorvatska, i do jižní Dalmácie jezdí turisté nejen z České republiky na dovolenou většinou vlastním autem. Výhodou takového cestování je, že každý den můžete být na jiném místě. A to nejen ve smyslu výletů a návratu na stejné ubytování každý večer. Vždyť jižní Dalmácie toho nabízí tolik! Nic vám tedy nebrání využít během jedné dovolené v jižní Dalmácii i vícero ubytování. Můžete bydlet v apartmánech různých typů, penzionech i hotelech. Záleží jen na vás. Stačí si vybrat ubytování dle vašich představ a užít si u moře zasloužený čas volna a odpočinku.
Jih Dalmácie je perfektním místem pro milovníky cykloturistiky. Jednodušší tratě vedou podél moře a zvládnou je i jedinci, kteří jezdí na kole pouze rekreačně. Jižní Dalmácie však není z pohledu cyklistiky pouze Jadranské pobřeží. Zdatní jezdci na horských kolech se mohou vydat dále od pobřeží. Směrem do vnitrozemí je dalmatské pobřeží poměrně hornaté. Cyklistické stezky, šplhající se do hor, tu mají spíše přirozený charakter. Kamenitý povrch většinou vyžaduje kvalitní horská kola. Zdejší agentury někdy pořádají i organizované výlety na kolech za krásami zdejších horských údolí.
Smaragdové moře podél pobřeží a nekonečné pláže. Ty jsou jako stvořené ke koupání a plavání v průzračně čistém moři. Velikou výhodou jižní Dalmácie je, že řada ubytování leží jen kousek od pláží. Z apartmánu, penzionu či hotelu to tak mají turisté v oblasti jižní Dalmácie jen kousek. A celý den pak mohou trávit na pláži. Romantické duše si určitě nenechají ujít možnost dlouhé procházky po pláži při západu slunce.
Nechcete se během dovolené v Chorvatsku pouze povalovat na pláži a věnovat se sladkému nicnedělání? Chcete si na pobřeží jižní Dalmácie užít různých vodních sportů? Pak se již předem můžete těšit na širokou škálu příležitostí. Třeba k oblíbenému surfování či nejrůznějším plavbám na lodích a člunech. Dokonce se můžete podívat na některé z regat, které jsou v této části Chorvatska pořádány. Ta nejznámější se tu koná v srpnu. To se do jižní Dalmácie sjíždějí všichni surfaři, kteří ve světě něco znamenají.
Na ubytování do Chorvatska však přijíždějí turisté nejen kvůli průzračně čistému Jadranu a zdejším plážím. Řada jedinců sem cestuje i za památkami. Malá městečka v oblasti jižní Dalmácie lákají zejména svou historií. Městečko Cavtat bylo postaveno na troskách řecké, později římské kolonie Epidaurum. Na první pohled zaujme krásnými paláci a nádhernou promenádou. Perla Jadranu, Dubrovník, není potřeba dlouze představovat. Toto slavné staré město je zařazeno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Obdivovat zde můžete, mimo jiné, zhruba 6 metrů silné městské hradby.
Dubrovník je ale také dobrým výchozím místem k nejrůznějším výletům nejen podél pobřeží jižní Dalmácie. Z Dubrovníku se snadno a pohodlně dostanete lodí třeba do národního parku Mljet. Ten je znám svými solnými jezery. Na poloostrově Pelješac, u rybářské vesnice Orebič, jsou zase patrné kořeny zdejší dlouhé námořní tradice. Každý den se zde vykupují čerstvě ulovené ryby. Ty jsou následně velice chutným způsobem připravovány v malých restauracích v blízkém i vzdálenějším okolí. A chutnají jako opravdové lahůdky. Z Dubrovníku vyplouvají i pravidelné trajektové linky a čluny. Díky nim se dá snadno doplout třeba na blízký ostrov Korčula. Alespoň za krátkou návštěvu určitě stojí i ostrov Koločep. Je sice dlouhý jen asi 2,5 kilometru, ale olivové háje a staré borové lesy jej přeměnily doslova v malý ráj.
V jižní Dalmácii panuje celoročně mírné klima. Ideální dobou k vycestování do této části Chorvatska je období od května do října. To jsou tu teploty velice příjemné. Dlouholetá tradice cestovního ruchu v jižní Dalmácii přispěla k velice dobře rozvinuté infrastruktuře. A to jak na souši, tak i na vodě. Tak neváhejte a vydejte se na dovolenou k moři právě sem.