Vesnička Sveti Petar u Šumi, což v češtině znamená Svatý Petr v lese, je obec v blízkosti měst Pazin a Kanfanar ve vnitrozemí Istrie. Harmonické barokní stavby svědčí o bohaté minulosti tohoto pro klidné ubytování ideálního městečka. Obklopeno zelenými kopci, svěžími loukami a zalesněnými údolími, působí krajina kolem městečka Sveti Petar u Šumi typickým obrazem istrijského vnitrozemí. Přímo u hotelů, rekreačních domů, apartmánů a dalších objektů pro ubytování vede mnoho značených stezek pro pěší turisty a pro cyklisty.
Městečko Sveti Petar u Šumi je kolem dokola obklopeno starými lesy a leží na zvlněné náhorní plošině. Je sice nejmenší obcí na Istrii co do počtu obyvatel, ale přitom jde o neobyčejné istrijské maloměsto s několika možnostmi ubytování. Typická istrijská architektura je zde zastoupena poněkud méně než ve zbylých částech poloostrova a významný vliv severu je na městské zástavbě dosti patrný. Většina domů roztroušených po celém městě je stále pokryta kamennými dlaždicemi, časem již zešedlými.
V blízkosti centra obce Sveti Petar se nachází krásný barokní kostel Svatých Petra a Pavla a pavlánský klášter s kamennými zdmi, zahradou a rozsáhlým okolním náměstím. Právě tady byly nalezeny nejstarší památky písma hlaholice Supetarski ulomak (fragment jednoho nápisu). Kostel svatých Petra a Pavla pochází z roku 1755. Je znám, mimo jiné, unikátními, zlatě tištěnými koženými tapetami. V kostele se nachází i zázračná ikona Matky Boží, která podle místní legendy pláče krvavými slzami. Ubytování v tomto městečku se tak určitě bude líbit zájemcům o historii.
Sveti Petar u Šumi je klidné místo s výbornou úrodnou zemědělskou půdou, kde lidé žili vždy v souladu s přírodou, s jejími dary a ve vzájemném respektu. Jedná se o oblast s nekonečnými lesy a loukami, duchovními památkami, hlubokým tichem a s jakýmsi znovuzrozením duše. Posvátné dubové lesy k nám zde promlouvají a my je akceptujeme, dotýkají se nás svým zvláštním a osobitým přirozeným způsobem. Přátelští hostitelé okolních venkovských usedlostí připravují znamenité gastronomické lahůdky, typické pro tuto oblast. Na ubytování sem tak přijíždějí především hosté, kteří si chtějí odpočinout od ruchu velkoměst a prožít v Chorvatsku chvíle klidu a pohody.
Paulánský klášter se začal stavět ve 12. století a pokračovalo se i v průběhu století třináctého a patnáctého. Kolem roku 1770 se v klášteře Supetar začala přednášet filozofie, čímž se dá jen potvrdit, že byla v klášteře na krátkou dobu i filozofická fakulta.
V písemných pramenech je nedaleká obec Kringa, která určitě stojí za návštěvu, uváděna od roku 1102 pod názvem Curitico. Dnes více známá jako působiště Jure Grando, nejstaršího evropského upíra a dalších podivných událostí, popsané Ivanem Weikard Valvasorem. Podle legendy tady měl upír po celých 16 let terorizovat místní obyvatele, když povstal z hrobu. Roku 1672 vykopali jeho rakev, probodli ho osikovým kůlem a opět upíra zakopali. Kringa sama o sobě je hezké městečko s Kalvárií z roku 1876, velkým stromem břestovcem a se dvěma kašnami na hlavním náměstí.
Kdo má rád literaturu o upírech a využije ubytování buď přímo v Krinze, nebo v letovisku Sveti Petar, dozajista uvítá pořádání místního festivalu fantastické literatury v městečku Kringa v době od 11. do 12. srpna. V té době se tu taktéž soutěží o nejlépe napsaný upíří příběh. Mezinárodní veletrh šunky v Tinjanu a tradiční výstava srpů a jiných kovářských nástrojů z celé Istrie se koná na konci října.
již od 3.200,-
již od 2.169,-
již od 5.936,-
již od 5.488,-
již od 4.452,-
již od 6.036,-
již od 2.376,-
již od 4.959,-
již od 5.488,-
již od 5.488,-
již od 5.088,-