Budva leží zhruba uprostřed Jadranského pobřeží v Černé Hoře. Jak městečko Budva, tak i přilehlá riviéra, patří k nejnavštěvovanějším turistickým centrům na celém území Černé Hory. Své příznivce si Budvanská riviéra získala širokými možnostmi ubytování, prvotřídního koupání a nabídky sportu i kultury. Samotná Budva je historickým městem, jehož počátky jsou datovány až do období antiky. Městečko s něco málo přes 20.000 obyvateli a širokou nabídkou ubytování se rozkládá v Budvanském zálivu. Přímo proti němu leží ostrov Svatý Nikola. Před nepříznivými klimatickými vlivy z vnitrozemí chrání Budvu a její okolí pohoří Lovćen.
Starobylé město Budva se řadí k nejstarším městům v Černé Hoře. Dokonce patří k vůbec nejstarším osídlením na celém pobřeží Jaderského moře. Během posledního půlstoletí se zde vystřídalo několik vládců. Město náleželo k Benátské republice, Turecku, Francii, Rakousku, Itálii a dalším mocnostem. Po druhé světové válce byla Černá hora připojena k Jugoslávii. Proto si na ubytování v Budvě nebo jejím okolí přijdou na své milovníci historie.
Historické jádro Budvy, nazývané Stari Grad, se rozkládá na malém poloostrově v jižní části města. Neví se přesně, zda s původně nejednalo o ostrov, jenž byl následně spojen s pevninou. Každopádně působí centrum městečka Budva velice romanticky. Je obehnáno mohutnými hradbami a zájemci dokonce mohou využít ubytování přímo ve zdejších historických budovách. Severně od centra se nalézá působivý jachetní přístav. Směrem na jih pak lemuje pobřeží několik menších pláží.
Městečko Budva však není jediným letoviskem, nabízejícím ubytování v oblasti Budvanské riviéry. Příjemnou dovolenou u moře lze trávit i v nedalekých obcích Bečići, Rafailoviči, Pržno a Miločer. Všechna tato střediska jsou k nalezení na břehu Budvanského zálivu. Ze všech je také krásný výhled na ostrov Sveti Nikola. Dále na jihu využívají turisté možnosti ubytování v letoviscích Sveti Stefan, Reževiči, Peraziča a Petrovac. Tato střediska spolu vytvářejí jednu z nejkrásnějších riviér v celém Středomoří. Pobřeží je charakterizováno ukrytými zátokami, malými přístavy, čistými plážemi a širokou nabídkou ubytování.
Budva se mezi turisty proslavila svými malebnými plážemi. Jejich povrch je ve většině případů tvořen směsí jemného a hrubého písku či oblázků. Několik z nich leží v těsné blízkosti městečka. Turisté to tak mají ze svých ubytování na pláž jen pár kroků. Budva je také centrem takřka veškerého dění v oblasti Budvanské riviéry. Jedinci, kteří si na dovolené u moře rádi dopřávají všech moderních vymožeností, by si měli hledat ubytování dále od starého města. Nově postavené hotely a hotelové komplexy někde tvoří i jakási samostatná hotelová městečka.
Nejzápadnější pláží riviéry Budva, ležící jen asi jeden kilometr od hranic Kotorského okresu, je Jaz. Jde o více než kilometr dlouhou písečnou pláž, táhnoucí se podél pobřeží ve stejnojmenné zátoce. Pláž Jaz je dobře vybavená a v její blízkosti se dá sehnat příjemné ubytování. Podél pláže Jaz je v provozu řada restaurací a stánků s rychlým občerstvením. Návštěvníci této pláže tak určitě nebudou trpět hlady. Na ní navazuje malá kamenitá pláž, kde mohou trávit svůj čas naturisté.
Pláž Mogren, ležící západně od Budvy, je fakticky tvořena dvěma plážemi. Ty od sebe odděluje skalnatý útes. Skrze skálu však vede tunel, takže obě pláže jsou propojeny i na souši. Na délku mají obě pláže společně necelých 400 metrů. Povrch pláže Mogren tvoří hrubší písek a do moře se sklání pozvolna. Ubytování v její blízkosti tak s oblibou využívají rodiče, kteří s sebou vzali na dovolenou do Černé Hory i své ratolesti. Pláž Mogren je jednou z několika pláží na Budvanské riviéře, jež se pyšní oceněním Modrou vlajkou.
V západní části městečka Budva se rozkládá asi nejznámější zdejší pláže Slovenska plaža. Povrch této pláže tvoří jemné oblázky a její celková délka se blíží dvěma kilometrům. Od Budvanského přístavu se táhne podél jižního okraje Budvy směrem na nedaleké Bečići. Slovenska plaža patří, co do turistické vybavenosti, k tomu nejlepšímu, co dnes může nejen riviéra kolem Budvy, ale celá Černá Hora, nabídnout. Kdo chce během své dovolené v Černé Hoře odpočívat a lenošit pod slunečníkem, tady bude mít neomezené možnosti. Kdo se chce naopak věnovat některému z vodních či plážových sportů, na Slovenske pláži má na výběr z široké nabídky. Desítky hotelů a penzionů v těsné blízkosti pláže nabízejí ubytování všech úrovní. Z většiny z nich to mají turisté k moři obvykle jen pár kroků.
Necelý kilometr od východního okraje Slovenske plaže je k nalezení další vyhlášená pláž Budvanské riviéry. Táhne se podél jižního okraje Bečići a na délku má téměř 2 kilometry. Povrch pláže tvoří hrubší písek. Pláž je dostatečně prostorná a její šířka často přesahuje 50 metrů. Je lemována promenádou, po níž je možné příjemnou procházkou dojít z jejího západního okraje až k malému přístavu v Rafailoviči na východě. Nabídka ubytování v Bečići je široká. Hotel či penzion, odpovídající přáním a požadavkům konkrétního jedince, tu najde každý. V hlavní turistické sezóně je pláž v Bečići poměrně rušná.
Podél pobřeží u letoviska Sveti Stefan je k nalezení hned několik menších pláží. Některé z nich jsou dobře turisticky vybavené a v jejich blízkosti se nabízí spousta možností ubytování. Jiné jsou zase přístupné pouze po mořské hladině. Záleží jen na preferencích toho kterého turisty. K nejhezčím plážím v této části Budvanské riviéry patří pláž Drobni Pijesak. Jemný světlý písek a pouze jediná malá taverna na okraji pláže evokuje v mnohých turistech atmosféru pláže někde v Karibiku.
Kulisu příjemnému letovisku Petrovac tvoří háje olivovníků a borové lesy na okolních svazích. Za nejhezčí pláž v jižní části riviéry Budva bývá považována Petrovačka plaža, česky Petrovacká pláž. Ta se táhne podél zdejšího zálivu v délce více než půl kilometru. Povrch pláže letoviska Petrovac tvoří jemný písek načervenalé barvy. Tato pláž se řadí k nejnavštěvovanějším na celé Budvanské riviéře. Pozvolný vstup do moře předurčuje Petrovac coby letovisko, kde si s oblibou zajišťují ubytování rodiny s dětmi.
Klimatická charakteristika řadí Budvu k nejvhodnějším letoviskům k dovolené u moře v Evropě. Průměrná teplota vzduchu je plně srovnatelná s vyhlášenými středomořskými riviérami v Itálii nebo Francii. Co do množství slunečního svitu je tato oblast jednou z nejslunnějších v oblasti Jadranu. Navíc se od Budvarské riviéry směrem do vnitrozemí vypíná horský hřeben pohoří Lovčen. Ten chrání Budvu a její okolí před nepříznivými vlivy z vnitrozemí.